Skuteczne ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi działania w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, bo tylko w ten sposób można mieć szansę uchronić potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest często bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie warto wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w rzeczy samej gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy zbożowe. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na nadrzędne szkodniki i choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo istotnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma asekuracji.

Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Sobik | 2020-01-06

    Aktualnie niespełna rok po ożenku zostawili tatami cacy córki, i po dwóch latach malca.